Príčiny

Aké sú spúšťače?

Na vzniku atopického ekzému sa podieľajú genetická predispozícia, faktory vonkajšieho prostredia, psychický stav a fyzikálne podnety.

1. Genetická predispozícia

Aby pacient ochorel na atopický ekzém, musí mať k ochoreniu genetickú predispozíciu. Preto majú deti atopikov - čiže ľudia, ktorí trpia atopickým ekzémom, sennou nádchou alebo astmou - vyššie riziko vzniku atopického ekzému, ako deti neatopických rodičov. Ďalšim dôkazom sú štúdie s dvojičkami. U jednovaječných dvojičiek ochorejú na atopický ekzém častejšie obaja súrodenci, než je tomu v prípade dvojvaječných dvojičiek, u ktorých je genetická výbava odlišná.

Genetická predispozícia môže viesť k porušeniu bariérovej funkcie kože.

Zobrazenie priečneho rezu zdravou kožou

Prirodzená bariérová funkcia kože poskytuje ochranu pred vysušením a vonkajšími vplyvmi, napr. pred baktériami, vírusmi, plesňami ale aj pred alergénmi (napr. peľ). Vonkajšia vrstva normálnej suchej kože obsahuje tuky (lipidy), ktoré slúžia ako spojivo kožných buniek a zadržiavajú v koži vlhkosť: podobne ako malta spája tehly (kožné bunky) v múre.

V dôsledku genetickej predispozície je u atopických pacientov znížená tvorba lipidov. Kožné bunky nedržia dostatočne spolu - múr sa rozpadá - bariérová funkcia je narušená a vlhkosť uniká z kože preč. V dôsledku toho je koža veľmi suchá a reaguje príliš citlivo na vonkajšie vplyvy a ľahko sa poškodí. To uľahčuje prienik alergénov a mikroorganizmov do kože. A výsledok? Porušená bariérová funkcia kože a zmenená reakcia imunitného systému vedú v niektorých prípradoch k zápalovým kožným reakciám na faktory vonkajšieho prostredia, ktoré sú za normálnych okolností inak úplne neškodné.

2. Faktory vonkajšieho prostredia

Atopický ekzém patrí k ochoreniam, ktoré sú veľmi často ovplyvnené faktormi vonkajšieho prostredia. Ak jestvuje genetická predispozícia, môže vzplanutie ekzému spustiť množstvo faktorov.

  • Pot
  • Substancie dráždiace kožu (napr. vlna, drsné oblečenie, niektoré zložky kozmetických produktov)
  • Bakteriálne vplyvy (napr. prílišná kolonizácia kože baktériou Staphylococcus aureus)
  • Klíma (napr. suchý vzduch z kúrenia, klimatizácia)
  • Alergény (napr. peľ, zvieracie chlpy, roztoče a ich výlučky)
  • Hormonálne vplyvy

Jednotlivé faktory môžu mať na rôznych ľudí odlišný účinok. Aby sa spustilo vzplanutie atopického ekzému, musia spravidla spolupôsobiť viaceré faktory.

3. Psychika

Keď sa stres dostane "pod kožu" - psychika pôsobí ako spúšťač a zároveň dôsledok atopického ekzému

Psychický stres môže u človeka s vhodnou predispozíciou spustiť vzplanutie atopického ekzému. Zároveň môže atopický ekzém psychický stav človeka zhoršiť. Viditeľné prejavy ekzému môžu v spoločenskom kontakte viesť k odmietavým reakciám, negatívne ovplyvniť sebavedomie a emočne zaťažovať čoveka.

 

4. Fyzikálne podnety (trenie, škriabanie, potenie, horko, zafajčené vlhké prostredie atď.)

Hlavnú úlohu zohráva škriabanie. Cez poškodenú bariérovú funkciu kože môžu ľahšie prenikať dráždivé látky alebo alergény, čo spúšťa intenzívne svrbiacu zápalovú reakciu. Väčšina ekzematikov na to reaguje škriabaním. Škriabanie zhoršuje zápal a zároveň aj svrbenie - vzniká tzv. začarovaný kruh svrbenia a škriabania, ktorý môže viesť k nespavosti a zníženej schopnosti koncentrácie. To máva za následok zníženú výkonnosť v škole a práci.

Schematische Darstellung des Juck-Kratz-Zyklus
Zobrazenie začarovaného kruhu svrbenia a škriabania

Užitočné služby pre Vás:

<strong>Proaktive</strong> Therapie

Proaktívna terapia

Koža atopických pacientov sa zásadne sa odlišuje od kože zdravých ľudí. Prečítajte si, na čo si treba dávať pozor.

Dozvedieť sa viac