Tipy pre tých, čo sa neradi natierajú

7 tipov pre tých, čo sa neradi natierajú

Pacienti s atopickým ekzémom by sa mali každé ráno natrieť od hlavy až po päty. Koža takúto základnú starostlivosť potrebuje, aby si doplnila chábajúce tukové a hydratačné látky. Je tak lepšie chránená pred spúšťačmi ekzému. Pre rodiny s deťmi a časovo vytažených ľudí sa takáto každodenná rutina môže ľahko stať náročnou skúškou. Aby v nej obstáli, prinášame pár tipov, ako sa natierať:

Bez pálenia a lepkavého pocitu

Aby deti akceptovali každodenné premazávanie je dôležité docieliť príjemný pocit na koži. Lócio (telové mlieko) má obsahovať nielen lipidy, ktoré v atopickej koži chýbajú ale má sa zároveň ľahko rozotierať, rýchlo sa vstrebávať a na citlivej koži nespôsobovať pálenie.

Uvedomelé plánovanie

Na to, aby sa celé telo 2x denne premazalo, je potrebný čas. Hlavne ráno, keď sa sa ľudia zvyknú ponáhlať do skôlky, školy a práce, nie je úplne jednoduché nájsť si chvíľku kľudu. Rodičia by si mali čas na premázavanie cielene naplánovať a radšej si o štvrthodinku privstať. Eliminuje sa tak stres. Pri krémovaní je dôležitý pozitívny prístup, ktorý sa potom prenáša aj na dieťa.

Relaxačná masáž

Kto natieranie spojí s masážou, zabije dve muchy jednou ranou: koža sa starostlivo premastí a relaxačná masáž posilňuje vzťah rodiča a dieťaťa. 

Chladivý efekt pomáha

Pre mnohých pacientov je na atopickom ekzéme najhoršie svrbenie. Najmä počas leta je vhodné produkty určené na premazávanie uschovávať v chladničke. Schladený krém znižuje svrbenie.

Kreslenie a rozprávanie

Deti milujú príbehy. Prečo nespojiť príjemné s užitočným a čas určený na očistu využiť na rozprávanie? Predohrou k príbehu môže byť tvár, písmeno alebo zviera, ktoré nakreslíme pomocou lócia na kožu.

S hudbou to ide ľahšie

Staršie deti a tínedžeri sú lepšie naladení, ak môžu počúvať svoju obľúbenú hudbu. Hlasné vyspevovanie počas nanášania krému treba rozhodne povoliť.

Zapojiť súrodencov

Súrodenci často žiarlia jeden na druhého, ak vidia, že rodič trávi viač času s malým bratom alebo staršou sestrou. Hádkam sa dá jednoducho zabrániť tak, že sa nakrémuju obaja. Telové mlieko vhodné pre oboch súrodencov by malo byť vždy po ruke.

 

Zdroj: Pressemitteilung der Deutschen Haut- und Allergiehilfe (DHA e.V.)

Užitočné služby pre Vás:

<strong>Proaktive</strong> Therapie

Proaktívna terapia

Koža atopických pacientov sa zásadne sa odlišuje od kože zdravých ľudí. Prečítajte si, na čo si treba dávať pozor.

Dozvedieť sa viac