Atopický ekzém u detí

Užitočné tipy ako zvládať atopický ekzém u detí

10 tipov pre rodičov detí s atopickým ekzémom, ktoré by mali pomôcť predĺžiť dobu bez vzplanutí.

Čo k tomu patrí:

 • Zvoliť správny spôsob ošetrovania
  Na ošetrovanie atopických detí je k dispozícií celý rad účinných postupov. Každé dieťa je iné a môže chvíľu trvať, kým pre Vaše dieťa nájdete vhodný ošetrovací postup. Je dôležité aby ste úzko spolupracovali s lekárom, keď dieťa začína nový spôsob ošetrovania. Uistite sa, že ste dobre informovaný a nebojte sa spýtať, ak Vám niečo nie je jasné. Prípadne môže byť cenné zúčastniť sa školení alebo podporných programov. Skúste sa nakontaktovať na pacientské organizácie.
 • Správne sa kúpať
  Pre deti s ekzémom sa odporúča pridávať do každodenného kúpeľa špeciálne hydratačné prísady, ktoré obnovujú kožný hydrolipidový film. Informujte sa u lekára. Kúpeľ má byť len krátkodobý, voda vlažná a teplota v miestnosti nie príliš vysoká, pretože zvýšená teplota môže dráždiť kožu. Pri rešpektovaní týchto tipov sa aj každodenné kúpanie atopického dieťaťa može stať príjemným potešením.

  Sprchovacie gély môžu silne vysušovať kožu a treba sa im vyhýbať. Všetky používané produkty by mali byť hypoalergénne a bez parfumov. Pri utieraní jemne prikladajte uterák a vyhnite sa treniu. Po kúpeli bezpodmienečne premastite emolienciom celé telo.
 • Ročné obdobia
  Cez leto môže kožu vysušiť klimatizácia, v zime zase kúrenie. Preto je nevyhnutné počas celého roka dôsledne premasťovať kožu. Aj extrémne teploty môžu poškodiť kožu. V zime obliekajte dieťa dostatočne teplo. Ochrana pred chladom pomáha zabrániť vzplanutiu ekzému. V zime by spálňa Vášho dieťaťa nemala byť príliš vykúrená. Izba a lôžko by sa mali každý deň vetrať. Pri vysokých peľových koncentráciách počas skorej jari sa odporúča každý večer dieťa okúpať, aby zo seba zmylo všetok peľ, skôr ako pôjde spať. V lete dbajte na to, aby sa dieťa nespálilo a používalo produkt slnečnej ochrany, ktorý je vhodný pre citlivú kožu.
 • Jedlo
  Asi u jednej desatiny detí môžu niektoré potraviny spustiť ekzém. Častými "problémovými" potravinami sú mlieko, citrusové plody, orechy, ryby, sója a niektoré farbivá.
  Tieto potraviny môžu u asi 10 % atopických detí spustiť vzplanutie ekzému.

  Ak máte podozrenie, že niektorá potravina u Vášho dieťaťa spúšťa vzplanutie ekzému, konzultujte to s lekárom. Ten môže predpísať vhodné vyšetrenie a ak treba, navrhnúť úpravu jedálnička.
 • Dostať pod kontrolu škriabanie
  Nakrátko ostrihané nechty dieťaťa minimalizujú škody spôsebené škriabaním kože. Ak je škriabanie problémom počas spánku, zvážte používanie mäkkých rukavíc, ktoré bude dieťa nosiť v posteli. Vysvetlite dieťaťu, prečo je dôležité obmedziť škriabanie a prípadne mu povedzte, že alternatívou môže byť zatlačenie, zovretie, či hnetenie kože. To by malo pomôcť obmedziť poškodenie vrchných vrstiev kože. Rovnako môže pomôcť prikladanie chladného predmetu na oblasti kože, kde dieťa pociťuje silné svrbenie. Často na svrbeniu pomáha už aj samotné premazávanie. Ešte jeden tip: dajte jednu tubu s krémom do chladničky a majte ju pripravenú na krémovanie pre prípad obzvlášť zlého svrbenia.
 • Naučte sa predchádzať vzplanutiam
  Ekzém môže vzplanúť kedykoľvek. Avšak podrobným pozorovaním jednotlivých spúšťačov a správnym ošetrovaním kože môžme počet vzplanutí minimalizovať. Začnite si viesť denník a značte si, kedy a kde sa u Vášho dieťaťa objavil ekzém. Pátrajte po pravidelnosti, kde dieťaťa bolo a čo robilo, skôr ako sa objavil ekzém. Skúste vypátrať spúšťacie faktory. Nasledovné otázky Vám môžu pomôcť:
  • Zhoršili sa kožné prejavy dieťaťa po tom, ako sa hralo s niektorými kamarátmi (nie sú v rodine kamarátov zvieratá)?
  • Zhoršili sa kožné prejavy po kúpaní alebo športovaní?
  • Nepôsobujú niektoré potraviny vzplanutie ekzému?
  Treba si uvedomiť, že nie každé vzplanutie ekzému má rozpoznateľnú príčinu. Aj napriek najlepšej starostlivosti sa nemusí podariť zabrániť všetkým vzplanutiam ekzému.
 • Získajte dieťa na svoju stranu
  S pribúdajúcimi rokmi je dôležité aby dieťa postupne prebralo kontrolu nad menežovaním ochorenia. Správne poučenie dieťaťa - ako zaobchádzať s ochorením - mu môže umožniť čo možno najväčšiu účasť na normálnych detských aktivitách. Pamätajte, že pre dieťa je ťažké pochopiť, prečo sa má pravidelne premazávať a to aj v čase, keď sa cíti dobre. Ak mu preventívne opatrenia starostlivo vysvetlíte, zvyšujete šancu, že pochopí ich význam. Môžete sa posadiť a v rodinnom kruhu si urobiť plán, ako predchádzať vzplanutiam ekzému počas nadchádzajúcich dní, týždňov a mesiacov.
  Atopický ekzém môže u detí pretrvávať až do puberty a preto je kľúčové získať ich na svoju stranu čo najskôr.
   
 • Vhodné oblečenie
  Koža dieťaťa je v kontakte s oblečením viacero hodín každý deň. Výber vhodného materiálu je preto nesmierne dôležitý. Treba sa vyhýbať príliš priliehavému oblečeniu a hrubým, či škriabajúcim látkam. Vlna a niektoré syntetické vlákna obzvlášť často spôsobujú svrbenie. Lepšou voľbou sú produkty z čistej alebo kombinovanej bavlny. V teplejších zemepisných oblastiach vyzlečte deťom kabáty a pulóvre, aby sa dieťa nepotilo. Aj štítky na oblečení môžu vyvolávať svrbenie a ak je to možné, treba ich odstrániť. Používanie hypoalergénnych, neparfumovaných pracích prostriedkov môže prispieť k zníženiu rizika podráždenia kože.
 • Spolupracujte s učiteľom
  Informujte učiteľa/učiteľku v škole či skôlke o ochorení Vášho dieťaťa. Vysvetlite im preventívne opatrenia, ktoré pomáhajú predchádzať vzplanutiam ekzému. Dajte učiteľovi zoznam všetkých látok a aktivít, ktorým by sa malo Vaše dieťa v rámci možností vyhýbať. Vysvetlite význam hydratačných krémov ako aj špeciálnych umývacích prostriedkov, ktoré dieťa bude v škole používať. Môžte učiteľa poprosiť, aby tieto informácie zdelil aj ostatným členom pedagogického zboru.

Užitočné služby pre Vás:

<strong>Proaktive</strong> Therapie

Proaktívna terapia

Koža atopických pacientov sa zásadne sa odlišuje od kože zdravých ľudí. Prečítajte si, na čo si treba dávať pozor.

Dozvedieť sa viac